54. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU İÇİN  GERİ SAYIM SÜRÜYOR

54. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU İÇİN GERİ SAYIM SÜRÜYOR

İKİNCİ KEZ ‘WORLD TOUR’ KATEGORİSİNDE KOŞULACAK TUR, BU KEZ  KONYA’DAN BAŞLAYACAK

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 1963 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve Türkiye’nin dünya çapındaki en prestijli spor organizasyonları arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 54’üncü startı için geri sayım sürüyor.

9-14 Ekim tarihleri arasında ikinci kez dünyanın en önemli yarış kategorisi olan ‘UCI World Tour’ kapsamında koşulacak TUR 2018, bu yıl iki önemli değişiklik barındırıyor. Dünyanın en büyük bisiklet takımlarına mensup yıldız bisikletçileri ve Türk Milli Takımı’nı buluşturacak yarış, bu kez huzurun ve hoşgörünün olduğu kadar ülkemizde ‘bisikletin de başkenti’ olan Konya’dan start alacak.

Selçuklu medeniyetinin üzerinde yükseldiği bu eşsiz coğrafyadan başlayacak TUR, daha sonra turkuvaz renkli Akdeniz ve Ege sahillerine inecek.  2.etap Alanya-Antalya, 3. etap Fethiye - Marmaris arasında yaşanacak. Marmaris-Selçuk arasındaki 4.etap, Meryem Ana Evi’nin yer aldığı Bülbül Dağı tırmanışıyla son bulacak. Selçuk’tan başlayacak 5. Etap ise Manisa’da tamamlanacak. 

Ardından bu yılki turun diğer büyük sürprizi gelecek. Son etap, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dan start alacak ve üç imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’daki büyük finişle, yaklaşık 1000 km’lik dev yarış noktalanacak.

TUR, bu sene yine dünyaca ünlü sporcular ve takımların üst düzey mücadelesine ev sahipliği yapacak. UCI World Tour kapsamındaki yarışta birçok pro-takım ve ünlü bisikletçi boy gösterecek. Yenilenen rotasında farklı deneyimlerle 6 gün sürecek zorlu mücadeleyi zirvede tamamlayacak takım ve klasman lideri bisikletçiler, üzeri Selçuklu yıldızı motifleriyle bezeli özel kupanın da sahibi olacak.

Ülke tanıtımı açısından büyük bir öneme sahip organizasyon, naklen ve banttan yayınlarla 120’den fazla ülkede izlenebilecek. Her geçen yıl daha fazla izleyici kitlesini hedefleyen ‘Tour of Turkey’, 2017’de toplam 284 saatlik yayınla beş kıtada 484 milyondan fazla haneye ulaşmıştı.  

Geçtiğimiz yıllarda Mark Cavendish, Andre Greipel, Alessandro Petacchi, Adam Hansen, Sacha Modolo gibi dünyaca ünlü yıldız bisikletçilerin pedal bastığı turu 2017’de UAE Emirates takımından İtalyan Diego Ulissi kazanmıştı.

TUR’UN KISA TARİHİ

Marmara Turu adıyla başlayan ve ardından 1965’te uluslar arası statü kazanan yarış, 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alındı. 2006’dan itibaren Uluslar arası Bisiklet Birliği UCI tarafından 2.2 yarışma kategorisine alınan yarış, 2008 yılında 2.1 kategorisine yükseldi. Dünya çapında büyük ilgiyle takip edilmeye başlanan ve hızla büyüyen organizasyon, 2010 yılında ünlü takım ve sporcuların da katılımıyla 2.HC kategorisine alındı. Sonraki yıllarda kalite ve organizasyon olarak kendisini tüm dünyaya kanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2017 yılından itibaren bisikletin en üst düzey kategorisi olan ‘World Tour’ (PRO) kapsamına kabul edildi.

WORLD TOUR NE DEMEK?

Dünya Bisiklet Birliği'nin (UCI) takviminde yer alan ve Grand Tour yarışlarıyla birlikte en prestijli elit yol yarışlarına verilen isimdir. Dünya çapında toplam 37 adet yarışın dahil olduğu bir kategoridir. Dünya sıralaması 2009'da hayata geçirildi ve 2011 yılında organizasyon UCI World Tour olarak birleştirildi. Türkiye ilk kez geçen yıl, 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu (Tour of Turkey) World Tour kapsamında gerçekleştirdi.

SON 10 YILDA KAZANANLAR

2008: David Garcia Dapena (İspanya), 2009: Darly Impey (Güney Afrika), 2010: Giovanni Visconti (İtalya), 2011: Alexander Efemkin (Rusya), 2012: Alexander Dyachenko, (Kazakistan), 2013: Nathaniel Bernane (Eritre), 2014: Adam Yates (Büyük Britanya), 2015: Kristijan Durasek (Hırvatistan), 2016: Jose Goncalves  (Portekiz), 2017: Diego Ulissi (İtalya).

MAYOLAR NE ANLAMA GELİYOR

Tour Of Turkey'de dört farklı renkte mayo ile şampiyonlar belirlenir.
Turkuaz Mayo: Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unda Genel klasman lideri tarafından giyilen mayodur.
Kırmızı Mayo: Dağ etaplarında ve tırmanma kapılarında toplanan puanlarla en iyi tırmanışçılar tarafından giyilir.
Yeşil Mayo: Sprinter etapları ve sprint kapılarında toplanan puanlarla en iyi sprinter bisikletçisi giyer.
Beyaz Mayo: Her etap sonunda puan kapılarında en fazla puan toplayan bisikletçi giyer. Tour Of Turkey'de bu mayoya Türkiye Güzellikleri adı verilmiştir.

TUR 2018 ETAPLARI

09 EKİM: Konya – Konya (1.Etap)
10 EKİM: Alanya – Antalya (2.Etap)
11 EKİM: Fethiye – Marmaris (3.Etap)
12 EKİM: Marmaris – Selçuk (4.Etap)
13 EKİM: Selçuk – Manisa (5.Etap)
14 EKİM: Bursa – İstanbul (6.Etap)