ETAP 5: SELÇUK - İZMİR ETABI SONUÇLANDI

ETAP 5: SELÇUK - İZMİR ETABI SONUÇLANDI

53.CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TUR'U (TOUR OF TURKEY) VESTEL'İN SPONSORLUĞUNDA KOŞULAN 166 KİLOMETRELİK SELÇUK - İZMİR ETABINI BORA HANSGROHE TAKIMI'NDAN SAM BENNETT KAZANDI

TÜRK MİLLİ TAKIMI'NDAN AHMET ÖRKEN ETABI İKİNCİ BİTİRDİ.

TOUR OF TURKEY YARIN 143.7 KİLOMETRELİK SALCANO İSTANBUL - İSTANBUL ETABI İLE SONA ERECEK

ÖDÜL TÖRENİNE CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERİ FAHRİ KASIRGA'DA GELECEK

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun (Tour Of Turkey) Vestel'in sponsorluğunda koşulan 166 kilometrelik Selçuk - İzmir etabını Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 4 saat 06 dakika 51 saniye ile kazandı. Gurur kaynağımız Türk Milli Takımı'ndan Ahmet Örken aynı zaman ve tekerlek farkı ile ikinci geldi.

 

YARIŞ YARIN SONA ERİYOR

104 bisikletçi 10 Ekim'de Alanya'dan verilen startla  toplam uzunluğu 1023 kilometrelik yarışa başlamıştı. Yarın Salcano'nun sponsorluğunda koşulacak 143.7 kilometrelik İstanbul - İstanbul etabı ile Tour Of Turkey sona erecek ve Turkuaz Mayo ile. Yeşil, Kırmızı ve Beyaz Mayo'nun sahipleri de belli olacak. Sultanahmet Meyda'nında gerçekleşecek finiş sonrası düzenlenecek ödül töreninde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekteri Fahri Kasırga'nın hazır bulunacağı bildirildi.

 

TURKUAZ MAYOYU ALABİLMEK İÇİN BÜYÜK MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Alanya - Kemer etabından sonra iki etap daha kazanarak üç gün süreyle Turkuaz Mayo ile yarışan Bora Hansgrohe Takımı'nın sporcusu Sam Bennet bilindiği gibi bu unvanını dünkü Marmaris - Selçuk etabında kaybederek zirveden düşmüştü. Selçuk - İzmir etabında ise Turkuaz Mayo'yu bu kez UAE Emırates Takımı'ndan Diego Ullısı taşıdı. Ancak aradaki zaman farkının kısa oluşu hem bugünkü, hemde yarın koşulacak İstanbul - İstanbul etabını önemli hale getirdi.

 

GENEL FERDİ KLASMANDA DURUM

Etaba başlamadan önce Turkuaz Mayo için mücadele eden bisikletçilerin son durumu şu şekildeydi.

1-Diego Ullısı (UAE Emırates) 19 saat 50 saniye 2-Jesper Hansen (Astana) 19 Saat 01.02 3-Fausto Masnada (Andronı Sıdermec Bottecchıa) 19 saat 01.14 Tablodan da anlaşılacağı üzere birinci Ullısı ile ikincinin arasında 1 dakika 2, üçüncü ile arasında 1 dakika 14 saniye bulunması Turkuaz Mayo mücadelesi dahada çekişmeli hale getiriyor.

 

AHMET ÖRKEN 27'İNCİ SIRADA

Diğer taraftan iyi bir performans göstermesine rağmen Türk Milli Takımından Ahmet Örken Genel Ferdi Klasmanda 27 sırada bulunuyor. Örken'in birinci sıradaki Ullısı ile arasındaki zaman farkı ise 3 dakika 14 saniye. Genel Ferdi Klasmanda diğer Türk bisikletçilerin etap öncesi sıralamadaki yerleri ise şöyle:

36-Nazım Bakırcı         19.04.25

38-Serkan Balkan       19.05.03

48-Ahmet Akdilek       19.07.29

57-Onur Balkan           19.11.52

79-Muhhamed Atalay 19.16.38

90-Batuhan Özgür      19.23.06

93-Feritcan Samlı       19.23.24

 

GENÇ BİSİKLETÇİLER KATEGORİSİ

Tour Of Turkey'de genç bisikletçiler kategorisinde ise 13 bisikletçi  arasında Onur Balkan 7'inci, Batuhan Özgür ise 13'üncü sırada bulunuyor.

 

YİNE GÜNEŞ TEPEDE

Saat 12.40'ta Selçuk çıkışından start alan 98 bisikletçi yakıcı güneş altında etaba başladı. Havanın sıcak olmasının yanı sıra, parkurun zaman zaman rüzgarlı oluşu bisikletçilerin yüksek tempoda pedal çevirmesini engelleyen ilk faktör oldu. Start'tan hemen sonra meydana gelen kazada Soul Brasil, Pro Cylıng'ten Victor Ranghetti yaralandı. Bu sporcu ısrarla yarışa devam etmeyi sürdürse de, yarış komiseri ikazı ile bisikletçi ambulansa alınıp tedavisine başlandı.

 

İLK KAÇIŞ GRUBU SEKİZ BİSİKLETÇİ İLE GERÇEKLEŞTİ

Türk Milli Takımı'ndan Onur Balkan ve Muhammed Atalay, Bora Hansgrohe Takımı'ndan Shane Archbold, CCC Sprandı Polkowıce Takımı'ndan Jonas Koch, Wılıer Trıestına Selle Italıa Takımı'ndan Alex Turrın, WB Veransclassıc Aqualıty Protect Takımı'ndan Lukas Spengler ve 50 saniye kadar arayı açtı. Ancak grubun temposuna ayak uyduramayan Muhammed Atalay 50 kilometre'de  Onur Balkan ile birlikte ana gruba yakalandı.

 

TÜRK HAVA YOLLARI TIRMANIŞ PRİMİ ARCHBOLD'UN

Ortaköy geçilirken Türk Hava Yolları Tırmanış Primi (Dağların Kralı) kapısını ilk geçen sporcu Bora Hansgrohe Takımı'ndan Shane Archbold oldu. Onu CCC Sprandı Polkowıce Takımı'ndan Jonas Koch takip etti. Üçüncülüğüde Wılıer Trıestına Selle Italıa Takımı'ndan Alex Turrın elde etti. Prim kapısı geçildikten sonra yeni kaçışlar başladı ve rampa aşağıya bisikletçilerin hızı 90 kilometre olarak ölçüldü. Kaçış grubunda  Bora Hansgrohe Takımı'ndan Shane Archbold, CCC Sprandı Polkowıce Takımı'ndan Jonas Koch, Wılıer Trıestına Selle Italıa Takımı'ndan Alex Turrın, Andronı Sıdermec Bottecchıa Takımı'ndanz Matteo Spreafıco ,WB Veransclassıc Aqualıty Protect Takımı'ndan Lukas Spengler, bulunuyordu. 63'üncü kilometre geçilirken yeni zaman farkı ise 1 dakika 38 saniye olarak verildi.

 

SALCANO SPRİNT PRİMİ  MATTEO KAZANDI

76'ıncı kilometre geçilirken Salcano Sprint Prim kapısı da geride kaldı. Kapıyı ilk geçen sporcu Andronı Sıdermec Bottecchıa Takımı'ndan Matteo Spreafıco oldu. İkinciliği WB Veransclassıc Aqualıty Protect Takımı'ndan Lukas Spengler aldı, üçüncülüğü de Bora Hansgrohe Takımı'ndan Shane Archbold. İki saati aşkın mücadelede 76 kilometre katedildiği göz önünde bulundurulursa bisikletçilerin temposunun ne kadar düşük olduğunu da rahatlıkla izah edebiliriz.

 

 

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ TURRIN'IN OLDU BEYAZ MAYOYU ONUR BALKAN GİYMEYE DEVAM EDECEK

Vestel Fabrikası'nın içinde gerçekleşen Türkiye Güzellikleri primi (Beyaz Mayo) kapısını Wılıer Trıestına Selle Italıa Takımı'ndan Alex Turrın geçti. İkinciliği Andronı Sıdermec Bottecchıa Takımı'ndan Matteo Spreafıco aldı, üçüncülüğü de Bora Hansgrohe Takımı'ndan Shane Archbold elde etti. Ancak bugüne kadar aldığı puanlarla birinciliğini koruyan Türk Milli Takımı'ndan Onur Balkan İstanbul - İstanbul etabında Beyaz mayoyu giymeye devam edecek. Prim kapısından sonra grup parçalandı. Önde üç bisikletçi kaçış grubunu oluşturdu. Ama gidişleri kısa sürdü. Ara grup yakaladı.

 

ÜST ÜSTE İKİ KAZA OLDU

Önce Vestel Fabrikası' çıkışında iki bisikletçi virajı alamayınca yuvarlandı. Ardından Sabuncaeli rampasına yaklaşılırken 7 - 8 bisikletçi daha düştü. Bazı sporcuların yaralandıkları gözlendi. Doktorlar yaralılara anında müdahale etti. Bu esnada  yaralanan Wılıer Trıestına-Selle Italıa Takımın'dan Miguel Florez yarışı terk etti.

 

TÜRK HAVA YOLLARI TIRMANIŞ PRİMİNİ KOSHEVOY KAZANDI KIRMIZI MAYOYU MIRCO GİYMEYE DEVAM EDECEK

Finişe 28.9 kilometre kala etabın son prim kapısı geçildi. Türk Hava Yolları tırmanış primini (Dağların Kralı) Wılıer Trıestına Selle Italıa Takımı'ndan Ilia Koshevoy kazandı. Aynı takımdan Felipe Daniel Martinez ikinci, Bardıanı CSF Takımı'ndan Mirco Maestri üçüncü, UAE Emırates Takımı'ndan Federico Zurlo dördüncü oldu. Bu sonuçla Bardıanı CSF Takımı'ndan Mirco Maestrı İstanbul-İstanbul etabında da Kırmızı Mayoyu (Dağların Kralı) giymeye devam edecek.  Finişe 12 kilometre kala artık kaçış grubu kalmadı. Ana grup finişin yapılacağı Karşıyaka'ya doğru toplu halde pedal basmaya devam etti. Ahmet Örken bu esnada grup içinde çok iyi pozisyon aldı ve Bennett'in deryarına girdi ve sonunda beklenen bir biçimde kürsüye çıkmasını bildi.

 

BENNETT'İN DÖRDÜNCÜ ZAFERİ

Finişe yine toplu halde girildi. Bora Hansgrohe Takımı'ndan Sam Bennett 4 saat 06 dakika 51 saniye ile birinci geldi. Böylece Bennett bu yıl 10'uncu zaferine de imza atmış oldu.