Tur Hakkında

Tur Hakkında

52 senelik gelenek devam ediyor

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır. Tur 52. yılında, 24 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında 8 etapta düzenlenecektir.
Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2016 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2008 yılından bu güne kadar olduğu gibi bu sene de başta Eurosport olmak üzere 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmaktadır.
Dünya Bisiklet Federasyonunun 2.HC kategorisinde yer alan turda hedef önümüzdeki seneden itibaren PRO kategorisine yükselmektir.
Tur rotası geçen senelerden farklı olarak İstanbul’dan başlayarak İzmir Selçuk’ta tamamlanacaktır. Türk Turizminin mevcut durumu da göz önüne alınarak İstanbul ve Güney sahillerinin yanı sıra Kapadokya, Konya gibi özel turizm kitlelerini çekecek yeni destinasyonlar eklenmiştir. Mevcut durumda tur rotası aşağıdaki şekilde olacaktır. 
1.    Etap     İstanbul-İstanbul
2.    Etap    Kapadokya-Kapadokya
3.    Etap     Aksaray-Konya
4.    Etap     Seydişehir-Alanya
5.    Etap    Alanya – Kemer
6.    Etap    Kumluca – Elmalı (Göğübelli)
7.    Etap     Fethiye – Marmaris
8.    Etap    Marmaris – Selçuk (İzmir)